Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Infekce způsobené kvasinkami

Infekce způsobené kvasinkami

Příčiny:

Nejtypičtějšími představiteli kvasinkových infekcí kůže a sliznic jsou kandidy. Tyto houby žijí přirozeně na kůži, v ústech, v pochvě, ve střevním traktu, ale také na ovoci a zelenině. Za vodných podmínek se pomnoží způsobí infekci. Pro kvasinky podobně je ideálním prostředím teplot, vlhko, posun pH kůže do zásaditých hodnot (nevhodná mýdla nebo i kosmetika). Za rizikové faktory je nezbytné pokládat také obezitu, cukrovku, podvýživu nebo jiná onemocnění, která mají vliv na imunitní systém – např. AIDS. S kvasinkovou infekcí se můžeme také setkat po dlouhodobém podávání antibiotik nebo kortikosteroidů. Kandidóza pochvy je nejčastější ženskou kandidózou. Typický je pozdější věk, ale stále častěji se můžeme setkat s kandidózami i kolem 30. roku. Sliznice pochvy je zarudlá, intenzivně svědí a je doprovázena bělavým výtokem. Opakovaná infekce je rizikovým faktorem především pro zhoubné nádory vnějších ženských pohlavních orgánů (vulva) a pravděpodobně i čípku. V prevenci opakovaných kandidóz pochyv hraje důležitou roli správná hygiena intimních míst. Pro mytí se všeobecně doporučují středně kyselé mycí emulze. Od SynCare doporučujeme SensiGYN mycí emulzi pro intimní hygienu. Kandidóza sliznice úst se nazývá soor neboli moučnivka. Typické jsou bílé povlakovité skvrny na jazyku, na sliznici tváří nebo patra. Infekce může přecházet až do hltanu nebo na koutky úst. Typickým věkem pro postižení jsou děti do dvou let. U dospělých je soor často známkou poruchy imunity.

Typický věk:

dospělí, s výjimkou některých typů tiney hlavy.

Převažující pohlaví:

mírně převažují muži

Rizikové faktory:

kontakt s osobou nebo se zvířetem s mykózou, kontakt s infekčním oděvem nebo plochou. Nevhodný oděv a obuv – neprodyšné, nečisté. Vysloven nevhodné jsou gumové holínky, galoše, kecky, tenisky, silonové ponožky a punčochy.

Léčba:

ve většině případů postačí léky podávané v různých formách přímo na postiženou kůži. Na trhu je řada volně dostupných preparátů proti plísním. Plísně však bývají velmi úporné. Zvláště plíseň nehtů je vhodné svěřit do péče odbornému lékaři. Doporučujeme vždy navštívit lékaře, který zvolí racionální způsob léčby. Bližší informace pro objednání u odborného lékaře

Kosmetická péče:

Správná osobní péče i odborná kosmetika je velmi důležitá. Kosmetička, pedikérka nebo manikérka jsou často prvními, kdo si všimne plísňové infekce kůže. Velmi důležité je dodržování zásad osobní hygieny. Je důležité si uvědomit, že plísní můžete nakazit i své okolí. V případě nedobré úrovně hygieny v kosmetickém salonu nebo při pedikúře a manikúře může být infikováno mnoho zákazníků. Pokud máme kožní plísně, vždy tato zařízení navštěvujeme ve chvíli, kdy jsou vyléčena. Optimální kosmetická péče může významně přispět k prevenci plísní a k zábreně jejich opětovného vzniku. Především kůže nohou a rukou by měla být udržována vláčná, dobře hydratovaná. Vhodný na nohy je přípravek PediCALX s protiplísňovou složkou. Pro péči o pokožku těla je doporučený BALNEO WELLENESS Hydratační tělový balzám. Vhodné jsou i koupele s mořskou solí (Minerální sůl 250g, Minerální sůl 2500g). Pro mytí kůže používáme mírně kyselá mýdla – syndety (SensiGyn, Sensitive). Při diagnóze seboroické dermatitidy se velmi dobře osvědčil Gel při aktivním akné, který obsahuje ciklopirox s výborným protiplísňovým účinkem. Samozřejmostí je vzdušný oděv o optimální, dobře větraná obuv. Důležitá je i hygiena oděvů a obuvi. Pokud vás trápí plísně, dezinfikujte obuv, případně i ponožky například Septonexem, Canifug – Lösung nebo Mykodecidinem.