Chcete více informací? Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Omrzliny

Omrzliny

Příčiny:

60 % našeho těla tvoří voda. Není divu, že omrzliny jsou pro nás vysoce rizikové. Omrzliny označujeme jako místní poranění nízkou teplotou. Mohou, ale nemusí být součástí celkového poranění v důsledku působení nízké teploty, které se nazývá podchlazení. Když se dotkneme horké elektrické desky nebo se opaříme vodou o vysoké teplotě, snažíme si ihned přerušit kontakt a kůži intenzivně chladit, ale chlad, a především mráz působí mnohem postupněji. To na jedné straně umožňuje částečnou aklimatizaci kůže, ale současně prodlužuje dobu, po kterou mráz působí, aniž bychom měli nepříjemný pocit. Ten se zpravidla dostaví až s prudkou změnou teploty. Nezřídka si člověk všimne, že není něco v pořádku při pauze v restauraci nebo až na konci dne pobytu v chladu. Zatímco teploty těsně pod bodem mrazu jsou relativně bezpečné pro nechráněnou pleť až do 30 minut, již od −5 °C se doba významně zkracuje. Vítr tento čas dále zkracuje. Hranicí, kdy je třeba zpozornět, je přechod z běžného začervenání pleti do blednutí. Drobné kožní cévy se uzavírají a nastává postupná ztráta citu. Pokud ihned nepřerušíme působení nízké teploty, objevuje se opět začervenání, pocit tepla, mravenčení a svědění. Následuje otok a tvorba puchýřů.
Je třeba pamatovat také na to, že vlhké oblečení zvýší ztrátu tepla. Suchý mráz kůže snáší lépe než společné působení vlhka a mrazu. Sníh, který roztává na nechráněné pleti a na oblečení, zvyšuje riziko chladového poškození pleti až o polovinu. Pleť je třeba udržovat co nejsušší a oblečení dle potřeby pravidelně měnit.

Typické projevy:

1. stupeň – kůže je zpočátku bledá a ztrácí cit, následně se dostavuje začervenání, pocit tepla, mravenčení a svědění.
2. stupeň – je přítomný otok, tvoří se puchýře.
3. stupeň – kůže je necitlivá, tmavne a odumírá. Často je stav doprovázený postupně se rozvíjející infekcí typu vlhkého gangrenózního zánětu.

Typický věk:

Zvýšené riziko k omrzlinám mají děti a senioři.

Převažující pohlaví:

Muži mají až 10x častěji omrzliny než ženy. Jde spíše o důsledek nevhodnějšího oblékání.

Rizikové faktory:

vlhké oblečení (pozor také na nevhodnou a příliš těsnou obuv, nedostatečné oblečení, alkohol a léky na uklidnění, nedostatečný příjem tekutin, cukrovka.

Prevence: dostatek nealkoholických tekutin, energie, odpočinku, kvalitní oděv – volný, ale teplý a odolný větru –, nekouřit, mokré oblečení včas vyměnit. Zejména u dětí včas pátrat po omrzlinách.

Léčba:

A) není na blízku teplý prostor: sucho – vyměnit vlhké za suché, dostatek teplých sladkých nápojů, zahřívat tělesným teplem – vlastním nebo kamaráda zejména podpaží a třísla nejméně 10 minut. NETŘÍT! Nejčastěji omrznou končetiny – pokud jsou zapocené, nesmí zmrznout. B) je na blízku teplý prostor: sundat obuv, prstýnky, hodinky, dostatek! sladkých nápojů, při vyloučení podchlazení může být i trocha alkoholu u dospělých, acetylsalicylová kyselina 500 mg, při bolesti je lepší ibuprofen 400 mg. RYCHLÉ OHŘATÍ – vodní lázeň 40 °C s pár kapkami jodové dezinfekce. U omrzlin nohou lázeň trvá 1 hodinu při konstantní teplotě. Stále zajišťovat dostatek tekutin. Pokud si nejste s ošetřením jisti nebo se jedná o projevy omrzlin 2. stupně, případně na větší ploše, vždy vyhledejte lékařskou pomoc. Můžete kontaktovat také naši dermatologickou ambulanci http://www.dermatologie-syncare.cz/kontakty

Kosmetická péče:

U omrzlin 1. stupně po poskytnutí první pomoci můžeme aplikovat NEODERM krém – nevtíráme, ale jen lehce aplikujeme na kůže. Přípravek ponecháme volně až do vstřebání. Tento postup opakujeme 3x denně 5 až 7 dnů.